ponedjeljak, 14. ožujka 2011.

Pustinja magle-Namib


Pustinje na našoj planeti su siromašne,neplodne su,i tu se u izobilju nalazi sunčevi zraka.
Ali u pustom,ljudima gotovo nenaseljenom predjelu na jugozapadu Afrike ne smije se očekivati sunčano vrijeme,jer tu najmanje 100 dana godišnje od Atlantika  duboko u Namib nadziru gusti oblaci magle.
Preko Obale skeleta duva hladan i vlažan povjetarac.
Obalska pustinja koja se prostir otprilike 1 500km od Južne Afrike do Angole uz obalu Atlanskog okeana,ubraja se u najstarije i najsuvlje pustinje na našoj planeti.
Rijeka Kuiseb deli  veliku prazninu (Hotentoti su je nazvali Namib) na dvije negostoljubive polovine:
-na jugu je Dina-Namib
-a na sjeveru Obala skeleta.


Dina-Namib sa svojim visokim lancima dina čine kamenjarom prekrivena ostrvska brda i šljunkovite ravnice.
Veći dio juga je zabrabnjeno područije,zato što se ispod letećeg pijeska nalaze najbogatija nalazišta dijamanata u svijetu.
Sjeverni dio pustinje Namib je praktično neneaseljen i on se završava na zapadu na obali koja ima jeziv i slikovit naziv Obala skeleta.
Mnoge brodske olupine  prekrivaju često magloviti i olujni obalski pojas,a u pijesku se mogu naći izbledjele kosti i ljudske lobanje.
Brodolomci koji se ovde nasukaju nemaju nikakve uslove da prežive.




Mnoge životinjske vrste naseljavaju Namib,a među njima je i crna buba,koja svoju žeđ utoljuje sa kapima rose.
Mali poskok jedva dodiruje vreli pijesak i on ostavlja prepoznatljiv trag,dok se brzo kreće preko dina u potrazi za hranom (gušterima).
Na Rtu krsta sjeverno od Svakopumunda kreću se krznene foke,ali njihovo se krzno ne cijeni već vjekovima.
Ali foke ubijaju i zbog toga što proždiru ribe.
Antilopa orkis kaska kroz dolinu dina Namiba sjeverno ka planinama,gdje ponekad ima jakih olujnih padavina,i one uzrokuju rast biljaka.
Svoju potrošnju vode divokoza (ovu antilopu u Južnoj Africi tako najčešće zovu) ograničen je na egzistencijalni minimum.


Iako u zonama velike jugozapadne Afričke pustinje,koje se nalaze u blizini obale,godišnje pane u prosjeku manje od trideset litara kiše po kvadratnom metru zemljine površine,Namib se smatra pustinjom vlažnog vazduha.
Gusta magla se često stvara iznad hladne benguelske struje,koja prolazi pored obale.
Morski vjetrovi mogu da gone oblake magle do trideset kilometara u unutrašnjost,i tako žednoj flori i fauni daruje malo vlažnosti.
Na površini tla razika u temperaturi  tokom dana i noći je drastična,a zimi temperatura pada čak i ispod tačke smrzavanja,a na dobini od dvadeset do trideset metara je skoro konstantna,ali vlažnost vazduha je najčešće viša nego na površini zemlje.


Nema komentara:

Objavi komentar